Nikt nie wybiera się w podróż przez ocean w pojedynkę. Ostatnio wprawdzie słyszymy czasem o takich „samotnych” wyprawach, ale takie ryzyko podejmują tylko jednostki, a poza tym nad bezpieczeństwem tych śmiałków czuwa wsparcie na lądzie, jest nawigacja satelitarna... Tak czy inaczej, daleka podróż morska możliwa jest tylko dzięki zespołowemu wysiłkowi wielu ludzi.

Nie koniec na tym. Wspólne podróżowanie wymaga nie tylko znajomości morza, ale i statku, nie tylko dobrej woli, ale i dyscypliny. Dopiero wtedy załoga może bezpiecznie przemierzać ocean. Załoga jest więc zorganizowana, każdy ma pewne kompetencje i określoną odpowiedzialność.

Jak to wszystko przekłada się na naszą „Przystań z Jezusem?” i całe nasze życie chrześcijańskie? Prawdziwym kapitanem naszego statku, czyli Kościoła, jest Jezus Chrystus, który powierza dowodzenie papieżowi, następcy świętego Piotra. W każdej diecezji dowódcą jest następca Apostołów, biskup, u nas jest to bp Edward Dajczak. Poszczególne wachty mają także swoich dowódców: duchowych nawigatorów, kapłanów, a także świeckich liderów.

Zasady żeglugi spisane są w nauczaniu Kościoła, opierającym się na Piśmie Świętym i Tradycji, a wyłożonym prosto i z fachowym komentarzem przede wszystkim w Katechizmie kościoła Katolickiego.

Wyżej napisałem o strukturze załogi naszego żaglowca, ale działanie, czyli żegluga do portu zbawienia, choć wymaga pewnej struktury, nie opiera się tylko na sprawowanych funkcjach, fachowej wiedzy i kwalifikacjach załogi. Kościół jest wspólnotą ludzi wierzących w Jezusa i przez Niego powołanych do załogi.

Chodzi więc o zgrany zespół, nie o grupę indywidualistów. Marynarze muszą nie tylko znać się na pracy na żaglowcu, muszą też mieć do siebie zaufanie, muszą się wzajemnie znać, aby mogli na sobie polegać na morzu. Muszą także przestrzegać tych samych zasad.

Każdy z marynarzy zajmuje się nie tylko obserwacją morza i pracą pod pokładem, na pokładzie, czy wśród żagli na wysokich masztach. Każdy z nas wciąż buduje i rozwija relacje. Są to więzi nadziei, wiary i miłości z Bogiem, przez Niego a każdym członkiem załogi. Relacje zaś chrześcijańskie buduje się przez wspólną pracę, pracę nad sobą, ofiarę na rzecz drugiego, przyjmowanie innych takich, jakimi są, wybaczenie, stały wzrost w powołaniu, w jakim się jest. Bardzo ważne jest posłuszeństwo przełożonym – przez nich mówi do nas Bóg. Mówi z reszta także przez tych, za których sami jesteśmy odpowiedzialni.

Budowanie relacji to zajęcie codzienne, żmudne, wymagające stałej czujności, wysiłku, refleksji. Nie jest łatwe. Czasem miałoby się ochotę dać sobie spokój, cichutko spuścić szalupę z burty i odpłynąć w dal... Tylko nikt jeszcze nie widział żaglowca, który by płynął bez załogi, ani, jak już o tym była mowa, zupełnie samotnych wilków morskich.

Potrzebujemy siebie nawzajem – to znaczy, że Jezus potrzebuje każdego z nas w swoim Kościele. Naprawdę każdy ma swoje miejsce w załodze, takie zadania, które tylko on może wypełnić. Wiem, ze nieraz ciężko w to uwierzyć i tym żyć, ale nasz Pan i Zbawiciel też się zmagał z życiem wspólnotowym – w końcu powołał Dwunastu, nie robił wszystkiego sam. A wtedy, kiedy doszedł do kresu ziemskiej wędrówki, na krzyżu – woła do Ojca sowami Psalmu 22. Słowami ostatecznej trwogi i bezwarunkowego zaufania.

Bogu spodobało się zbawiać nas we wspólnocie. Budując dziś relacje z tymi, których widzimy, budujemy je także na wieczność z Tym-Którego-Nie-Widzimy, lecz poznamy Go i „Będziemy do Niego podobni”, z Bogiem w Trójcy jedynym.

Zawsze z Jezusem jest Jego Matka, Maryja. Jest to także Matka Kościoła, Gwiazda Morza. Wtedy, gdy jest nam najciężej, powierzmy się Jej, Matka Boże nigdy nas nie zawiedzie. Tak jak towarzyszyła Mu w drodze, nieraz bardzo dyskretnie, z modlitwą, tak będzie wstawiać się w naszych sprawach. W końcu jednym z Jej określeń jest wezwanie o Rozwiązującej Węzły – wiadomo jak ważna to umiejętność dla żeglarza!

Kontakt

Biuro jest czynne:
pon - pt: 09:00 - 15:00

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 783 390 033

Logowanie

© 2018 Przystań z Jezusem 2018