Pogoda na morzu bywa, jak wiemy, zmienna. Nie zawsze świeci słońce i nie zawsze wiatr nam sprzyja. Czasem niebo zasnuwają chmury koloru ołowiu, a sztorm rzuca statkiem. W takiej sytuacji kapitan wydaje załodze odpowiednie rozkazy: zarządza np. zmianę żagli, by nie dać sie ponieść wiatrowi na nieznane wody. Załoga musi już wcześniej wiedzieć, jakie może otrzymać polecenie oraz jak się je wykonuje. O przetrwaniu sztormu decyduje po pierwsze wzajemne zaufanie kapitana i załogi, a także wyszkolenie i sprawność, zdobyte przy dobrej pogodzie.

Odnieśmy teraz to, co napisano wyżej, do naszego rejsu wiary. Nieraz nasze życie niespodziewanie zostaje poddane ciężkiej próbie gwałtownych wydarzeń, niepewności i lęku o przyszłość. Okoliczności życia stają się trudne, emocje nie mogą sie uspokoić. Tak właśnie zapewne czuli się uczniowie na środku Jeziora Galilejskiego, gdy wzburzone fale zalewały łódź, a Jezusa nie było z nimi (Mk 6, 45-51). Uczniowie byli przerażeni, bo wydawało im się, że Jezus, który pozostał na brzegu, nie wie, co się z nimi dzieje. Z tego powodu, gdy widzą Go kroczącego po wodzie, uznają, że to zjawa,co tylko powiększe ich przerażenie.

Nam też często wydaje się, że Bóg jakby się oddala właśnie wtedy, gdy Go najbardziej potrzebujemy. Nie jest to jednak prawda, bo potrzebujemy Go zawsze, a źródłem przerażenie dla dzieci Bożych nie może być żadna sytuacja zewnętrzna – to wszystko Bóg ma pod kontrolą. Jeżeli pozwale na sytuacje kruzusowe, to nie po to, żeby nam sprawić przykrość, ale żeby nam samym pokazać, jaka jest aktualnie nasza wiara, nasze zaufanie do Niego. A także po to, żebyśmy zdali sobie sprawę z potrzeby bliskiej relacji z Nauczycielem.

Co więc chrześcijanin powinien czynićw sytuacji kryzysowej? Na pewno nie ulegać panice! Po drugie – trzymać się wspólnoty Kościoła, jak uczniowie swojej łodzi. Żaden z Apostołów nie próbował przecież samotnie dopłynąć do brzegu wpław. P trzecie – najlepszym sposobem na sztorm jest spokój i zaufanie Bożej woli, przecież Pan dobrze wie, co przeżywamy, tak jak wiedział, co dzieje się na jeziorze, zwanym Morzem Galilejskim.

Nigdy nie przestawajmy się modlić, nie rezygnujmy z Eucharystii, spowiedzi, więzi ze wspólnotą wiary. Im jest trudniej, tym bardziej przylgnijmy do Kościoła i tego,co nas łączy z Bogiem. Wtedy z każdej opresji wyjdziemy umocnieni w wierze i dojralsi, bardziej pokładający ufnośc w Panu.

Wspaniele sprawdza się w takich „sztormowych” sytuacjach modlitwa uwielbienia. Z początku może być bardzo trudna, ale dzięki okazywanemu zaufaniu Bogu oraz otwarciu na Jego łaskę, będziemy odkrywać, jak nasze zainteresowanie przesuwa się z mojego problemu na mojego Boga. I o to chodzi! W chrześcijaństwie chodzi o Boga, to On nas stworzył i On odkupił, On sam daje nam propozycję przyjęcia daru zbawienia, którą przyjmuje się poprzez wciąż ponawianą i pogłębianą decyzję zaufasnia Mu, bo tym jest w dużym stopniu nasza wiara – zaufaniem Bogu.

Im jest trudniej, im bardziej narasta pokusa paniki i zniechęcenia, tym mocniej trwajmy przy Bogu i w Jego Kościele. Przecież głową Kościoła jest sam Jezus Chrystus!

Sprawy nie rozwiązują się same, najczęściej jednak łaska może działać dopiero wtedy, gdy z nią współpracujemy używając rozumu i woli. A właśnie wola i rozumćwiczą się najlepiej w trudnych próbach. Takie sytuacje są także najlepszym sprzwdzianem wspólnoty.

Paradoksalnie, ciężkie przejścia najlepiej kształtują odwagęi rozsądek, pokazują nam nasz autentyczny stan ducha – i od strony kondycji psychicznej, i w aspekcie wiary. Bóg panuje nad wszystkim,a jeżeli wygląda na to, że tak nie jest, to znaczy, że jest bardzo blisko, tylko trzeba – nie widząc – zaufać, powierzyć się Jego prowadzeniu. Jezus jest zawsze przy nas, jeżeli tylko otwieramy się na jego obecność. Uczucia mogą nas pszukiwać, On zawsze jest godny zaufania.

Po zdarzeniu burzy na jeziorze uczniowie pogłębili swoją relację z Jezusem. Jego autorytem wzrósł, bo przecież to On uciszył burzę, a ucznowie byli w stanie zaufać Mu o wiele bardziej, choćoczywiście później nadal musieli się uczyć tego zaufania.

Kontakt

Biuro jest czynne:
pon - pt: 09:00 - 15:00

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 783 390 033

Logowanie

© 2018 Przystań z Jezusem 2018